Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
İmamın Dediğini Yap Yaptığını Yapma
ATB SEZONUN İLK KURU İNCİRİNİ ÜRETİCİDEN
ÇİNE, NAZİLLİ, GERMENCİK EMNİYET MÜDÜRLERİ BELLİ
Söke Azmakları Temizleniyor
İYİ Parti Aydın Teşkilatı, Akşener ile


Aydın Haber Merkezi - HAYAT BİLGİLERİ
HAYAT BİLGİLERİ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-06-2022 / 20:16 | BU YAZI TOPLAM 498 KEZ OKUNDU.
   
TARAFSIZ MUHALİF
samibaskaya@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAYAT BİLGİLERİ

  Adamın biri anlatıyor. Ben lokantada oturmuşken telefonla konuşan bir adam birden sevinç çığlıkları atmaya başladı. Konuşmasını bitirdikten sonra garsona:

-Burada olanlara hepsine benden pilav üstü kebap ver ! 18 yıl aradan sonra baba olacağım !

Bir kaç gün sonra aynı adamı sinemaya giderken elinde 3-4 yaşında bir çocukla bilet kuyruğunda gördüm. Çocuk ona baba diyordu.

Adamın yanına gidip o günkü işinin hikmetini sordum.

Adam utana sıkıla olayı anlattı.

-O gün yan masada yaşlı bir çift vardı.

Yaşlı kadın menüye baktıktan sonra eşine:

’keşke bu gün pilav üstü kebap yiyebilsek’ dedi. Kocası da hanımının yanında utanarak ancak çorba alacak paralarının olduğunu söyledi.

Bunu duyunca üstüme kaynar su dökülür gibi oldu. Bende o yapmacık telefon konuşmasıyla onlara pilav üstü kebap almak istedim.

Ben adama:

-Peki niye herkese yemek verdin?

adam ciddileşerek:

-Ben bütün malımın gitmesine razıyım ama bir insanın izzeti nefsinin rencide olmasına razı değilim. eğer o yaşlı adama açıktan yardım etseydim hanımına karşı çok mahcup olacaktı. ondan dolayı öyle yaptım!!!

Nükte -  ALINTIDIR  AHMET KISA

CARETTALAR

 Bu hanımefendi 98 yıl önce İngiltere’de doğdu. Babası petrol mühendisiydi, iş için Afrika’ya taşındılar. Uganda’da yaşadılar. Svahili dilini öğrendi, uçsuz bucaksız savanlarda çıplak ayakla koşturdu. Macera filmlerini andıran hayatı işte böyle başladı. Çılgın, güzel etrafına ışık saçan bir kızdı.

Londra’ya döndüklerinde, bale, tiyatro, şan dersleri aldı. Sahnelerde olmayı düşlüyordu ama henuz 20’sinde aşık oldu, evlendi, eşi çok zengindi. Aralarında ciddi yaş farkı vardı, bambaşka bir hayata savruldu, düşündükleri gibi gitmedi, boşandılar.

Bir başkasına aşık oldu, gene evlendi, bu seferki eşi daha da zengindi. Önce New York’a taşındılar, sonra Cenevre’ye yerleştirler. Muhteşem bir malikanede yaşıyorlardı, jet sosyetedeydi, ışıltılı partilerdeydi ama Afrika savanlarında koşturan ruhunun aradığı bu değildi, gene boşandı....Küçücük bir yelkenli aldı, tek başına Akdeniz’e açıldı. Yunan adalarına demirledi. 20 sene... Şu adada bu adaya dolaşırken, Ege Denizini avucunun içi gibi bilen, tecrübeli bir Kaptan haline geldi.

1975 yılında ömründe ilk defa Marmaris’e uğradı. Dalyan İztuzu plajına vuruldu....adeta. Seneye gene geldi, öbür sene, gene... Olacak gibi değildi, ayrı duramıyordu.

1986 yılında 64 yaşındayken, tası tarağı sattı, Dalyan’a taşındı. İztuzu plajında derme çatma, ilkel bir barakaya yerleşti. Bir sabah uyandı ki etrafı Carettalarla dolu. Meğer yuvasını, Carettaların yuvasına yapmıştı! Çocuğu yoktu, kaplumbağalar evlat edindi.

Carettaların üreme alanlarına zarar gelmesin diye mücadelesini sürdürüyor, bölgedeki tüm çevreci eylemlere en önde katılıyor.

98 yaşında...

Memleketinden binlerce kilometre uzakta, bizim memleketimizi, bizim topraklarımızı, bizim doğamızı, bizim faydamız korumaya çalışıyor!

Deniz Kaplumbağalar Koruma Vakfı’nı kurdu. Vakfın kurulması için gerekli parayı kendi cebinden verdi. 2009’da 87 yaşındayken Türk vatandaşı oldu. Joan Christine Fairey Haimoff. Kısaca "Kaptan June" olarak tanınıyor. 8 köpeği ve 9 kendisiyle birlikte o barakada yaşadı. 1966 model Vosvos’uyla Dalyan sokaklarında dolaştı. Bilgisayar kullandı, gündemi takip etti, İztuzu’na çivi çakılmasın diye mücadele etti. Gel zaman, git zaman İztuzu Plajı’na beş yıldızlı otel yapılacağı duyuldu. İngiliz-Arap ortaklığı, 1800 yataklı bir otel dikilecekti. Doğal Hayatı Koruma Derneği’yle elele verdi, dünyayı ayağa kaldırdı. ABD’de, İngiltere’de, İsviçre’de kampanya başlattı. Turgut Özal hükümetine geri adım attırdı. Otel projesini iptal ettirdi. İztuzu Plaji SİT alanı ilan edildi. Carettalar ilelebet kurtuldu. Bir daha böyle bir tehlike yaşanmaması dileğiyle....23 Nisan 2022’de vefat etti ve cenazesi vasiyeti üzerine İslami usullere uygun olarak defnedildi... MEKANIN CENNET OLSUN GÜZEL İNSAN....!! –ALINTIDIR  AHMET KISA

Vehb22i Koç, yazlık eve taşınırken, kışlık evdeki buzdolabı da taşınmaktadır. Bunu duyan genel müdür Cengiz Solakoğlu, bir buzdolabı da kışlık eve göndermiştir. Bunun üzerine Vehbi Koç kızar ve telefon açarak “Sen benim yaşamıma niçin karışıyorsun?” diye çıkışır.

Solakoğlu “Kışlık evinizdeki buzdolabını yazlığa taşıdığınız duyulursa biz yazlıkçılara nasıl buzdolabı satarız?!” diyince Vehbi Koç gülerek telefonu kapatır ve o meşhur sözünü söyler:
“İyi eleman seç, iyi para ver. Çünkü kötü eleman sana pahalıya mal olur“  

Murat Demirocak -  ALINTIDIR  AHMET KISA

 SATILIK ANNE VE BABA

Bir gazetede şöyle bir ilan çıktı:

“Yaşlı ebeveynlerimi 10.000 Euro’ya satıyorum. Babam 91 yaşında ve bunama hastası. Annem 89 yaşında, yardımla işlerini yapabiliyor."

Bu ilanı gören insanlar günlerce konuyu tartıştılar.

Bazıları, "Nasıl böyle bir rezalet olabilir?" dedi.

- "Hey, neden yetkililer müdahale etmiyor?" diyenler oldu.

diğerleri düşündü.

- "Tanrım, bu bir günah!" - diye düşünenler de vardı.

- "Gereksiz bir şey, satın almak için çok fazla para, bu delilik." diyenler de hayli fazlaydı.

.İlan aynı zamanda anne ve babasını uzun zaman önce kaybetmiş bir aile tarafından da okundu.

Bu aile /ilandaki satılık yaşlıları alıp onlara bakmaya karar verdiler.

Tutarı banka havalesiyle hesaba havale ettiler ve satılık yaşlı çifti evlerine götürmek için iletişime geçip, verilen adrese gittiler.

Geldikleri adreste büyük bir konak vardı.

İlan için geldikleri yerde kendilerini, iyi görünen yaşlı bir adam karşıladı.

Çift: "Anne ve babanı almaya geldik." "İstenilen miktarı zaten bankaya yatırdık." dedi genç adam.

Genç çifti karşılayan yaşlı adam:

"Hoş geldiniz, bana bu yaşlılara neden bu kadar çok para verdiğinizi açıklayabilir misiniz?", "Size sadece iş, der, sorun ve bakım dertleri olacak, bunu bildiğiniz halde neden buradasınız?" diye sordu.

Genç çift:

- Çünkü biz her ikimiz de ailemizden erken ayrıldık, genç yaşta onlar olmadan hayata devam ettik ve onları çok özledik. İki küçük çocuğumuz var ve onların büyükanne ve büyükbaba kucağına oturmasını, kucağına oturup hikayeler dinlemesini, onlarla uyumasını ve oynamasını istiyoruz. Onları yetişkinlere saygı duyacak şekilde yetiştirmek istiyoruz…" dediler.

Yaşlı adam evdeki karısına adıyla seslendi, kadının elinde baston vardı ama rahatlıkla hareket ediyor ve iyi niyetli hoş bir tebessümü belli olacak şekilde gülümsüyordu.

Yaşlı adam ve kadın gülümsedi!

- "Tamam, sizinle geleceğiz, bu ilandaki ebeveynler biziz!" dediler.

Genç çift şaşırmış bir şekilde.

- Ama nasıl oluyor da ilanda onları satanların, muhtaç, düşkün durumlarının da kötü olduğunu söylüyordu? dediler.

Yaşlı çift birbirine bakıp gülümsediler. Kadın merakla ve şaşkınlık içindeki çifte şu açıklamayı yaptı.

- Şimdi söyleyeceğim. "Sevgi ve anlayış içinde yaşadık, çalıştık, para kazandık, bu köşkü yaptık ama kader bize çocuk vermedi. Bütün sahip olduklarımızı, bazı iyi insanlara bağışlamaya karar verdik ama onları nasıl bulacağımızı bilmiyorduk ve bu ilan fikrini bulduk. Şimdi biz ve paramızın gerçekten emin ellerde olacağı için mutluyuz." dedi gülümsemeye devam ederek.

"Sevgi ve nezaket asla boşuna değildir, çünkü onları alan ve veren için de değerini arttırır."

Şermin GürbüzYERYÜZÜ GÜNLÜĞÜ – ALIMTIDIR  AHMET KISA

 

 

 

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - İLGİNÇ BİLGİLER

04-08-2022 - 16:52

 
2 - HAYAT BİLGİLERİ

28-06-2022 - 20:16

 
3 - PARGALI İBRAHİM PAŞA

25-06-2022 - 18:09

 
4 - VELİ ONBAŞI

20-06-2022 - 11:51

 
5 - NE GÜZEL İNSANLAR VAR ,

17-06-2022 - 16:10

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 125 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim