Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Levent Karaduman ölü bulundu
BAKAN O 7 İLİ AÇIKLADI
CHP’Lİ KARACA:YARGININ SORUNU BAROLAR DEĞİL!
AYDEM TOKATTA AKINCI HES SANTRALINI AÇTI
İPTAL OLMAZ İSE BU SEFER OLACAK


Aydın Haber Merkezi - Rusya ve ABD aynı hedefe ilerliyor
Rusya ve ABD aynı hedefe ilerliyor BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-11-2019 / 22:40 | BU YAZI TOPLAM 1184 KEZ OKUNDU.
   
DOBRA DOBRA
huseyinoguz@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUSYA VE ABD AYNI HEDEFE İLERLİYOR

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya’ya güvenli bölge mutabakatını hatırlattı ve uyardı: Rusya ile devriye yürütürken maalesef ABD’de terör örgütü YPG/PYD ile devriye atıyor. Bunlar mutabakatta yok. Durumdan vazife çıkarıyor.”

Bu tespitin hemen ardından bir başka haberden alıntı yapmakta yarar görüyorum. “Rusya’nın derdi YPG ile Şam’ın arasını düzeltmek” başlığı altında şu bilgiler yer alıyordu:

“Türkiye ile Suriye’de çözüm masası kuran Rusya bir yandan da YPG’yi korumaya devam ediyor. Ankara-Moskova-Tahran-Şam arasında mekik dokuyan Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Verşinin, ‘Rusya, YPG’nin de içinde yer aldığı SDG’nin Suriye ordusuna katılımına dair müzakereleri kolaylaştırmaya hazır’ dedi.”

İki haber birlikte değerlendirildiğinde gerek ABD gerek Rusya’nın terör örgütünü tanınır hale getirmenin peşinde oldukları açıkça görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi ABD ve Rusya varılan mutabakata bağlı kalmamış, bir yandan Türkiye ile devriye atarlarken öbür yandan terör örgütü ile aynı işi yapıyorlar.

Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın medyaya yansıyan konuşmasından bazı alıntılar daha yaptığımızda söz konusu ülkelerle varılan mutabakatların lafta kaldığı açıkça görülecektir. Cumhurbaşkanı konuşmasında, “Saldırılara seyirci kalmayacağımızı” belirterek şöyle söylüyor: “Tel Rıfat, Münbiç, Rasulayn’ın doğusu teröristlerden arındırılmış değil. ABD ve Rusya ile mutabakata bağlıyız ancak muhataplarımız sözünü yerine getirirse. Saldırılar sürüyor. Seyirci kalmayacağız. Ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri ABD ve Rusya ile varılan mutabakatın özünü teşkil eden teröristlerin güvenli bölgeden çıkartılmasının geçersiz kaldığını gösteriyor. Böyle olunca görünen o ki, ABD ve Rusya Suriye konusunda farklı yollardan yürüyerek aynı hedefe gidiyorlar. Yani, terör örgütünü dolaylı yollardan da olsa Türkiye’nin muhatap almasını sağlamaya çalışıyorlar. Bu arada ABD’nin Suriye’de Irak benzeri bir özerk bölge oluşturmanın peşinde olduğu da düşünüldüğünde ortaya çıkan net görüntü; Rusya, Şam rejimini belli bir noktaya çekmeye çalışırken ABD’de Türkiye’ye karşı benzer bir taktik izliyor. Bu da her iki tarafın sergilediği tutum ve söyledikleri ile kafalarındakinin farklı olduğunu gösteriyor.

Hemen belirteyim ki, geçmişte yaşanan ikiyüzlülükler devam ettiriliyor. Karşımızdakiler ikiyüzlü olunca varılan mutabakatlardan nasıl bir sonuç çıkacağını baştan kestirmek mümkün olmuyor. Buna rağmen bu ikiyüzlülükten alınacak dersler olabilir. Söz gelimi bundan sonra olsun verilen sözlere bakarak bir mutabakat imzalamanın anlamı yoktur. Çünkü karşımızdakiler bizim gibi net değiller. Masada her şeyi kabul edip, bunu tüm dünyaya ilan edenler masadan kalkınca farklı taktikler uygulamaya başlıyorlar. Hatta masada imzaladıkları anlaşmayı bir kenara iterek teröristlerle ayrı bir masa kurabilmekteler. Artık bu hususun bilinmeyen bir yanı kalmadı. Teröristleri silahlandıran ABD ile teröristleri Şam rejimi ile aynı masada buluşturmaya çalışan Rusya’nın nihai hedefleri bakımından bir fark olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Zaten yıllardan beri Suriye’de devam eden çatışmalar sırasında ABD ile Rusya’nın bir kez bile olsun karşı karşıya gelmemiş olmaları da bu gerçeği gösteren bir başka husustur. Diyebiliriz ki çıkarları söz konusu olduğunda ABD ve Rusya birbirlerinin değirmenine su taşıyorlar.

Abdülkadir Özkan

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ARTIK HERKES BİLİYOR Kİ BAKAN KOCA YALNIZ!

05-07-2020 - 23:41

 
2 - AYDINLI İYİ DOSTLARA MEKTUP

10-06-2020 - 18:18

 
3 - TANK PALET BİLMECESİ

08-12-2019 - 22:39

 
4 - RUSYA VE ABD AYNI HEDEFE İLERLİYOR

09-11-2019 - 22:40

 
5 - ABD, PKK-YPG’Yİ NEDEN SATTI

17-10-2019 - 10:35

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 63 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
Aydın Hava Durumu

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 34°C 22°C

Çarşamba Sıcak Sıcak 38°C 23°C

Perşembe Sıcak Sıcak 40°C 23°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 85 - Başarı Buluyorum.
% 43 √ Toplam : 100 - Başarısız Buluyorum.
% 22 √ Toplam : 51 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim