Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
ADܒlü Mehmet Çelik, 45 Yıllık Türkiye
Plastikler anne karnına, insan kanına kadar
İzmir Barosuna Yapılan Saldırı Kabul Edilemez
PERŞEMBE GÜNLERİ’NİN YÖRESEL LEZZETİ DEĞİŞTİ
ADÜ Kurbanlıklarına Büyük Talep


TKDK’DAN AYDINDA 210 PROJE DESTEĞİ - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
TKDK’DAN AYDINDA 210 PROJE DESTEĞİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-01-2023 / 14-28

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
TKDK’DAN AYDINDA 210 PROJE DESTEĞİ

 

Bilindiği üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere mali destek olmak amacıyla hazırlanan Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı’nı uygulamaktadır. Bu program ile ülkemizde tarım ve kırsal kalkınma alanında 42 ilde proje başvurusu yapan girişimcilere hibe destekleri sağlanmaktadır.

IPARD Programı, sadece tarım ve hayvancılık değil, çevre, turizm, sanayi ve enerji gibi oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan, tarımsal yatırımların desteklenmesi ve yönlendirilmesi, kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, istihdamın artırılması ve yerel kalkınma stratejilerinin harekete geçirilmesini amaçlayan bütüncül bir yaklaşımı benimsemektedir.

İlimizde IPARD Programı kapsamında hibe desteği verilen konu başlıkları; süt ve et hayvancılığı, kanatlı eti ve yumurta tavukçuluğu, süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve-sebzelerin ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve işleme, mantar ve misel yetiştiriciliği, fide-fidan yetiştiriciliği, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm, kültür balıkçılığı, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları şeklinde olup, 5 bin avrodan 3 milyon avroya kadar olan yatırımlara, %50 ila %80 arasında değişen oranlarda hibe desteği verilmektedir.

2022 yılı sonu itibariyle TKDK Aydın İl Koordinatörlüğü olarak faaliyetimize başladığımız 2012 yılından bugüne IPARD I ve IPARD II Programları kapsamında; 

-  Toplam 210 projeye 210,1 Milyon TL hibe sağlanmıştır.

- Bu hibenin 165,9 Milyon TL’si ödenmiş olup, 44,3 Milyon TL ise devam eden yatırımların tamamlanmasına müteakiben ödenecektir.

-  Bu destekler sayesinde İlimizde 465 Milyon TL yatırım yapılmasının önü açılmıştır.

 

AYDIN’A KAZANDIRILAN ÜRETİM TESİSLERİ

Sözleşme imzalanarak yatırıma başlayan tesisleri de dikkate aldığımızda bugüne kadar IPARD Programıyla Aydın’da;

-        35 süt üretim tesisi,

-        7 besi çiftliği,

-        11 kanatlı et üretim tesisi,

-        12 süt işleme tesisi,

-        7 süt toplama merkezi,

-        2 kırmızı et işleme tesisi,

-        16 meyve-sebze işleme, soğuk hava deposu,

-        5 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi,

-        50 arıcılık projesi,

-        43 zanaatkarlık ve katma değerli ürünler projesi,

-        10 kırsal turizm tesisi, 1 su ürünleri üretim tesisi,

-        11 yenilenebilir enerji tesisi projesi desteklenmiştir.

 

2022 YILINDA DA AYDINIMIZA

YENİ YATIRIMLAR KAZANDIRMAYA DEVAM ETTİK

“2022 Yılı 11. Çağrı Döneminden Aydınımıza 108 Milyon TL Tutarındaki 25 Yatırım Tesisi %55 Oranında TKDK Hibesi ile Destekleniyor.” 

14 Ocak 2022 tarihinde kurumumuz tarafından ilan edilen, IPARD II Programı 11.  Başvuru Çağrı Döneminde de İl Koordinatörlüğümüze birçok proje başvurusu gerçekleştirilmiştir.

2022 yılı içerisinde tüm çalışmaları tamamlanarak; Bitkisel üretim, Arıcılık, Kırsal Turizm, Katma Değerli Ürünler ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları sektörlerinden toplam yatırım tutarı 87 Milyon TL olan 19 proje destek almaya hak kazanmış olup, bu yatırımlara toplam 45,5 Milyon TL hibe desteği sağlanacaktır. Halen inceleme aşaması devam eden projeler ile birlikte 11.Çağrı dönemi için toplam 109,5 Milyon TL tutarındaki 27 yatırımı Aydınımıza kazandıracağız.

GÜNEŞ ENERJİ YATIRIMLARINA TALEP YOĞUN

Her daim güneşin parladığı ilimizde, işletmelerin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla çatı ve duvar yüzeyi gibi atıl alanların değerlendirildiği güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarına, işletme sahiplerinin yoğun talep gösterdiğini ve bu kapsamda 2022 yılında toplam yatırım tutarı 23.3 Milyon TL olan 9 adet yenilebilir enerji tesisine daha destek sağlandı. İnceleme aşamasındaki projelerle bu sayı 11’e yükselecek.

Aydınımızın yenilenebilir enerji açısından potansiyeli çok büyük. Temiz enerjiye geçişte Aydın’ın tüm kurumlarıyla birlikte toplu bir hamle gerçekleştirmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu yönde atılan adımlarda TKDK’ nın öncü olması açısından kurumumuzla gurur duyuyoruz.  

2023’DE FARK YARATAN AKILLI, YENİLİKÇİ VE YEŞİL YATIRIMLAR İÇİN GİRİŞİMCİLERİ TKDK’YA DAVET EDİYORUZ

AB aday ülkesi sıfatıyla ülkemize sunulan mali yardım destekleri kapsamındaki IPARD fonlarının sağlam mali yönetim ilkeleri doğrultusunda şeffaf ve etkin bir şekilde kullandırılması kurumumuzun en önemli misyonlarından. Tamamı geri ödemesiz hibe olarak yatırımcılarımıza sunulan bu destekler ilimiz ekonomisine kuşkusuz büyük bir kazanım sağlıyor. Devletimizin IPARD programı aracılığıyla Avrupa Birliğinden (AB) sağladığı fonlara ilaveten Hazinemizden de katkı sağlayarak oluşturduğu bütçe ile destek verdiği bu yatırımlar; ülkemiz ve ilimiz ekonomisine, istihdama ve üretime katkı sağlarken, elde edilen sonuçlar ve ortaya çıkan yatırımlar bizleri gururlandırıyor. Çevre dostu, insan ve hayvan refahına uygun, AB standartlarındaki işletmelerimizin sayısı her geçen gün artıyor.

Pandemi sonrası küresel ekonomik dalgalanmaların etkisiyle yatırım ikliminin belirsizliğini koruduğu bu dönemde, risk alarak bu projelerin hayat bulmasında aldıkları hibe desteğine ilaveten kendi imkanlarını ve öz kaynaklarını da seferber ederek yatırımlarını gerçekleştiren Aydınlı girişimcilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, yatırımlarının kendilerine, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Son olarak, Aydın’ın tarım, hayvancılık ve turizm potansiyeli çok yüksek. Bu potansiyeli üstün katma değerlerle taçlandırarak ortaya çıkaracak girişimcilerimizi desteklemek için çabamız, önümüzdeki dönem artarak devam edecek. IPARD III döneminde ülkemizin de takip ettiği AB’nin Yeşil Mutabakat stratejisine uygun olarak yeşil, iklim dostu, akıllı, yenilikçi, rekabet gücü yüksek yatırımların Aydınımızda hayata geçmesi için, TKDK tüm kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmaya devam edecek.

 

Bu kapsamda, Aydın’a fark yaratacak yatırımlar kazandırmaya yönelik büyük küçük demeden tüm yatırımları desteklemeye hazırız. Bakanlığımızın “sen üret yeter” mottosu öncülüğünde 2022’de olduğu gibi 2023 yılında da çalışmalarımızı sürdürerek desteklerimizi üreticilerimizle buluşturmak ve Aydınımızı yeni yüzyıla akıllı, yenilikçi ve yeşil yatırımlarla taşıma gayreti içindeyiz. IPARD Fonu’ndan ilimizin azami derecede faydalanabilmesi adına bilgilendirme çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyor, destek kapsamındaki sektörlerde iştigal eden ya da edecek olan tüm yatırımcıları bu desteklerden faydalanmaya davet ediyoruz.

 


TKDK’DAN AYDINDA 210 PROJE DESTEĞİ : Google'da Ara
TKDK’DAN AYDINDA 210 PROJE DESTEĞİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  AYTO BAŞKANI ÜLKEN TOBB KONSEY


         Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, TOBB 79. Genel Kurulu’nda Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliğine seçil

  MHP AYDIN’DA UMDUĞUNU BULAMADI


         14 Mayıs’da yapılacak genel seçimler öncesi liderlerin mitingleri devam ediyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli  Aydın mitinginde bir ka&cce

 
Aydın Hava Durumu           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim