Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
ADܒlü Mehmet Çelik, 45 Yıllık Türkiye
Plastikler anne karnına, insan kanına kadar
İzmir Barosuna Yapılan Saldırı Kabul Edilemez
PERŞEMBE GÜNLERİ’NİN YÖRESEL LEZZETİ DEĞİŞTİ
ADÜ Kurbanlıklarına Büyük Talep


AYDIN BARO’SU ÇOCUK HAKLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI - SİVİL TOPLUM - Aydın Haber Merkezi
 
AYDIN BARO’SU ÇOCUK HAKLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 19-11-2021 / 10-24

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
AYDIN BARO’SU ÇOCUK HAKLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, 20 Kasım Dünya  Çocuk Hakları Günü kapsamında  Aydın Barosu’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, " Çocuk Hakları Günü kapsamında baromuzca 20.11.2021 Cumartesi günü Saat 13:00’de Aydın Forum AVM’de çocukların çizdiği resimlerin sergisi yapılacaktır. Sergiye gelen aile ve çocuklarına çocuk haklarının yer aldığı broşürler ile günün anlam ve önemini anlatan rozetlerin dağıtımı yapılacaktır." denildi.

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından benimsenen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Türkiye tarafından 2 Eylül 1990 Tarihinde imzalanmış ve 27 Ocak 1995 tarihinde ResmiGazete’deyayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Dünyada en çok ülke tarafından imzalanmış olan Sözleşme’ninülkemizde yürürlüğe girmesinin üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen, ne yazık ki sözleşme ile hedeflenen amaçların oldukça uzağındayız. Çalıştırılan, sokakta yaşayan, dilendirilen, fiziksel-duygusal şiddete, taciz ve istismara maruz kalan, yoksulluk ve açlıkla mücadele eden, sağlıksız çevrelerde yaşamak zorunda bırakılan ve daha birçok hak ihlallerine uğrayançocuklarımızın sayısı kaygı verici boyuttadır. 


Gerek Çocuk Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleri gerekse Çocuk Koruma Kanunu’nun uygulanması noktasında çocukların maruz kaldıkları hak ihlallerine ve hukuka aykırı uygulamalara ilişkin sorunların artarak devam ettiğini üzülerek görmekteyiz. .


Uluslararası Af Örgütü 2021 tarihli raporunda; COVID-19 pandemisinin, özellikle yılın ilk yarısında okulların kapatılması sonucunda öğrenimi aksattığını,çevrimiçi eğitim metodunun uygun teknolojiye sahip olmayan milyonlarca öğrenciyi eğitim hakkına erişimden yoksun bıraktığını, bu durumun ayrıca halihazırdaki eşitsizlik ve yoksulluk örüntülerini derinleştirdiğini, özellikle kız çocuklarına yönelik şiddet konusundaki küresel çaplı krizin görünür hale gelip ağırlaştığını kaydetmiştir. 


Raporda, 2020 ve 2021’de özellikle kız çocuklarına yönelik koruma tedbirlerinin yetersiz olduğu ve istismarcılarıyla birlikte karantinaya girmek zorunda bırakılan çocukların şiddete maruz kalma riskinin arttığı,dünyanın hemen her bölgesinde çocuklara karşı şiddet ve istismar ile yeteri kadar mücadele edilmediği de ifade edilmiştir.


Yine birçok çocuk, anlamını dahi bilmediği suçlamalar ile adli mekanizmalarla tanışmakta, karakollarda, sokaklarda, cezaevlerinde orantısız müdahale ve duygusal şiddete maruz kalmakta,ayrıca uzun süre cezaevlerinde tutuklu kalmaktadır. Tutuklama kararı verilirken bireyin çocuk olduğunun dikkate alınması, çocuklar için alternatif tedbirlerin değerlendirilmesi ve tutuklamanın son çareolması gerekmektedir. Aynı şekilde cezaevlerinde ebeveynleriyle kalan çocukların da başta eğitim hakkı olmak üzere bir çok haklarının ihlal edildiği de bilinen bir gerçektir. 


Mevcut sorunları gidermek için, gerek çocuklar gerekse ebeveynlerin farkındalık düzeylerini arttıracak verimli eğitimlerin düzenlenmesi, çocukların bu yönde bilinçlenmesinin teşvik edilmesi gerekmektedir. Özellikle çocukların hak ve özgürlüklerini öğrenmeleri, herhangi bir suça maruz kaldıklarında hukuki başvuru yolları hakkında kendilerinin,ebeveynlerinin ve eğitim gördükleri kurumlarda çalışanların bilgi sahibi olması yönünde yapıcı adımlar atılmalıdır.


Suça sürüklenen çocuklar bakımından,çocuğu cezalandırmaya değilıslah etmeye yönelik bir ceza adalet sisteminin inşasına ağırlık verilmelidir.

 

Yargılama sürecinde gerek mağdur gerekse suça sürüklenen çocuklar ile iletişim noktasında uzmanların süreci yönetmesi, hakim, savcı ve avukatların bu alanda kapsamlı eğitime tabi tutulmaları, çocukların dahil olduğu yargılamaların onlar açısından bir travma yaşatmaması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.


4. Yargı Paketi ile getirilen“cinsel suçlarda tutuklamanın somut delillere dayanan kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde uygulanması”yönündeki değişiklikten derhal vazgeçilmelidir. Çocuğun yaşamadığı bir olguyu anlatması mümkün olmayacağından somut delil aranmamalı, çocuğun beyanı esas alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuk istismarı yalnızca çocuğun değil, onun nesillerinin ve en nihayetinde geleceğin de travmasıdır. 


Çocukları risklerden korumaya, haklarının ihlal edilmesini engellemeye, hakları çiğnenmiş olanları desteklemeye yönelik çalışmalar; yetkili merciler tarafından çocuk odaklı, hak temellibir yaklaşımla ve kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak yapılmalı ve denetlenmelidir. 


Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak çocuklara yönelik her türlü ihmal ve istismar ile bunların meşrulaştırılmasına yönelik düzenlemelerin karşısında olacağımızı belirtir, çocuk hak ve özgürlüklerinin çocuğun üstün yararı çerçevesinde değerlendirildiği bir adalet sistemi için mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz. 


AYDIN BAROSU ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU


AYDIN BARO’SU ÇOCUK HAKLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI : Google'da Ara
AYDIN BARO’SU ÇOCUK HAKLARI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  AYTO BAŞKANI ÜLKEN TOBB KONSEY


         Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, TOBB 79. Genel Kurulu’nda Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliğine seçil

  MHP AYDIN’DA UMDUĞUNU BULAMADI


         14 Mayıs’da yapılacak genel seçimler öncesi liderlerin mitingleri devam ediyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli  Aydın mitinginde bir ka&cce

 
Aydın Hava Durumu           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim