Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
AYDINDA ZAFER PARTİSİ BASINLA BULUŞTU
SÜLEYMAN DEMİRCİ İDDİALI KONUŞTU
11. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Gerçekleşti
AYDIN İTFAİYE BAİRE BAŞKANI TANER GÜNHAN
Rektör Aldemir Öğrencileri ile buluştu


YANGINLAR SÖNSE DE DUMANIN ETKİSİ SÜRÜYOR! - SAĞLIK - Aydın Haber Merkezi
 
YANGINLAR SÖNSE DE DUMANIN ETKİSİ SÜRÜYOR!
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 20-08-2021 / 21-47

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
YANGINLAR SÖNSE DE DUMANIN ETKİSİ SÜRÜYOR!

OLUNUM DOKTORLARI ORMAN YANGINLARININ SONRASI İÇİN DE SAĞLIK UYARISI YAPTI

Yangınlar sönse de

dumanın etkisi sürüyor!

Solunum Derneği TÜSAD, orman yangınları sonrasında oluşabilecek solunum problemlerine karşı önemli tavsiyeler verdi. Yangın sonrasında da duman soluma riskinin sürdüğünü belirten TÜSAD, ince partiküllerden korunmak için N95 ve P100 gibi solunum maskeleri kullanılması gerektiğini belirtti.

İçinde bulunduğumuz iklim krizi nedeniyle hem ülkemizde hem de Akdeniz havzası başta olmak üzere pek çok bölgede orman yangınları ile karşı karşıya kaldık. Türkiye bu yangınlarda onbinlerce hektar orman varlğını kaybederken, tarım arazileri, sera alanları küle döndü, insanlarla birlikte pek çok canlı zarar gördü. Halen çeşitli bölgelerde yaşanan orman yangınları, Özellikle yaz aylarında tam bir afete dönüşebiliyor. Üstelik yangınların söndürülmüş olması riskleri ortadan kaldırmıyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), orman yangınları nedeniyle meydana gelen dumanın içindeki kirletici partikülleri kaynaklı riskin sürdüğüne ve bu kirleticilerin insan sağlığını olumsuz etkilediğine vurgu yaptı.

İNCE PARTİKÜLLERE KARŞI N95 MASKE KULLANILMALI

TÜSAD Mesleki ve Çevresel Solunum Hastalıkları İş Sağlığı Çalışma Grubu Başkanı Uzm.Dr. Nur Şafak Alıcı, Uzm. Dr. Adem Koyuncu ve Doç. Dr. Ayşe Coşkun Beyan hazırladıkları bir açıklama ile konu hakkında bilgi verirken, şunlara dikkat çektiler: “Yangın sırasında ve sonraki günlerde özellikle astım ve KOAH başta olmak üzere kronik solunum sistemi hastalığı ya da kronik kalp hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar ve gebeler gibi hassas gruplar risk altında. Orman yangını sırasında açığa çıkan duman,  tahta ve diğer organik maddelerin yanmasından ve ince partiküllerin karışımından oluşur. Dumandan kaynaklanan en önemli sağlık tehdidi ince partiküllerdir. Bu mikroskobik partiküller akciğerlerin derinliklerine nüfuz edebilir. Yangın dumanından korunmak için yangından sonraki günlerde toz maskeleri ve cerrahi maskeler orman yangını dumanındaki ince partiküllerden akciğerlerinizi koruma için yeterli olmaz. N95 veya P100 solunum maskeleri olarak bilinen partikül maskeleri kullanılmalı. Bu maskeler yüzünüze tam oturursa ve doğru şekilde takılırsa sizi koruyabilir. Ancak bu maskeleri çocuklara önermiyoruz.”

YANGIN KAYNAKLI HAVA KİRLİLİĞİNE DİKKAT!

Alıcı, orman yangınları nedeniyle meydana gelecek hava kirliliğinden korunma önerilerini ise şöyle özetledi:  

 • Kuru veya yaş eşarp, atkı bandanalar kaba partiküllerin filtrelenmesi için kullanılabilir ancak uzun süreli bir koruma sağlamaz, güvensizdir. Yangın bölgesinde kapı ve pencereler kapalı şekilde içeride kalın.
   
 • Dumanın içeri girmesini önlemek için klimanızı temiz hava girişi kapalı (devridaim modu) ile çalıştırın. Klimanız yoksa ve pencereler kapalıyken içeride kalamayacak kadar sıcaksa başka bir yere sığının.
   
 • İç ortam hava kirliliğini arttırmayın, mum yakmayın veya gaz, propan, odun sobası, aerosol spreyleri kullanmayın. Eti kızartmayın veya kavurmayın, tütün ürünleri içmeyin. Bütün bunlar iç mekânlarda hava kirliliğini artırabilir.
   
 • Kauçuk tabanlı ayakkabılar, lateks ve nitril eldivenler gibi koruyucu donanımları yangın bölgesinde kullanmayın. Bu malzemeler ısıya dayanıklı olmadığından hatta bazı durumlarda yanmayı artırdığından artmış sağlık ve güvenlik tehdidi oluşturur.
   
 • Halk sağlığının korunması ile ilgili yangın dumanı ve sonrasında oluşan kirlilik hakkında halkın bilgilendirilmesi çok önemlidir. Maruz kalım sonucu etkilenebilecek kesimin KOAH, astım gibi kronik hastalıklara sahip olan kişiler) özellikle bilgilendirilmesi ve önlem alması gerekir.
AHM

YANGINLAR SÖNSE DE DUMANIN ETKİSİ SÜRÜYOR! : Google'da Ara
YANGINLAR SÖNSE DE DUMANIN ETKİSİ SÜRÜYOR!


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  MEVSİM GEÇİŞLERİNDE MİGRENE DİKKAT!


          Günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren migren ağrısı çok sayıda kişide görülüyor. Bazı durumlarda kişinin gü

  MİLLİ AŞI İÇİN 3


         Yerli Covid-19 aşısı Turkovac’ın hatırlatma dozu olarak kullanılması kapsamında, 41 merkezde klinik çalışma başlatıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, &c

 Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 32 √ Toplam : 249 - Başarı Buluyorum.
% 58 √ Toplam : 449 - Başarısız Buluyorum.
% 11 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

 •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim