Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
DOĞAL AFETLERE KARŞI FAY YASASI GELİYOR
TEMA Vakfı Tehditlere Dikkat Çekti.
İZMİR TABİP ODASINDAN AÇIK ÇAĞRI:HERKES HESAP
YAZARIMIZ AHMET KISA’YA ANLAMLI ÖDÜL
DEÜ BAKTERİYİ TESPİT EDEN BİYO-SENSÖR GELİŞTİ


Saldırganlık artıyor empati azalıyor - SAĞLIK - Aydın Haber Merkezi
 
SALDIRGANLIK ARTIYOR EMPATİ AZALIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 01-10-2020 / 13-20

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
Saldırganlık artıyor empati azalıyor

ŞİDDET İÇERİKLİ DİJİTAL OYUNLAR GERÇEK HAYATI DOĞRUDAN ETKİLİYOR

Tüm dünyada bilgisayar oyunlarının giderek yaygınlaşması nedeniyle, şiddet içerikli dijital oyunların gerçek hayata etkileri konusundaki araştırmalar da çoğaldı. Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı Barış Tuncer, bu alandaki en kapsamlı çalışmaların, şiddet içerikli dijital oyunların gençleri saldırganlaştırıp empati gibi olumlu duygu ve davranışları ise törpülediğini söyledi.

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı ve Aile Danışmanı Barış Tuncer, şiddet içerikli dijital oyunların gençleri saldırganlaştırıp empati gibi olumlu duygu ve davranışları ise törpülediğini söyledi.

Saldırganlık artıyor, empati azalıyor

Buna karşılık, şiddet içerikli oyunların empati gibi olumlu sosyal davranışlarda azalmalar yaşandığı da anlatan Barış Tuncer “ABD, Kanada, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde yapılan toplam 24 araştırmanın sonucuna göre, düzenli şekilde Grand Theft Auto, Call of Duty ve Manhunt gibi şiddet içeren oyunları oynayanlar diğerlerine göre sosyal ilişkilerinde daha kolay şiddete başvurabiliyor” dedi.

136 araştırmanın bulguları

Şiddet içerikli oyunlar üzerine yapılan 136 araştırmanın bulgularını özetleyen bir diğer çalışmaya da değinen Altınbaş Üniversitesi’nden Barış Tuncer, “Bu araştırmalar sonucunda da şiddet içeren dijital oyunları oynamanın daha fazla saldırgan davranış, biliş ve duygulanımla; daha az empati ve olumlu sosyal davranışla ilişkisi olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar hem erkek hem de kız çocukları için geçerlidir” dedi.

Öğretmenlerle daha çok kavga ediyorlar

ABD’de yapılan araştırmaların sonuçlarından derlenen bilgilere göre şiddet içerikli oyunlar oynayan çocuklar ve gençler, akranlarıyla daha saldırgan bir ilişki biçimi geliştiriyor, öğretmenleriyle daha çok tartışmaya giriyor ve daha çok kavgaya karışıyor. Oyunlar ne kadar şiddet içerirse etkileri de o kadar büyük oluyor. Saldırganlık eğilimi düşük çocuk ve gençlerde bile şiddet eğilimi diğerlerine göre 10 kat fazla görülüyor. Şiddet içeren oyun oynayanlarda yardımlaşma ve işbirliği davranışları azalıyor. Şiddet içerikli bilgisayar oyunları oynamakla suç davranışı arasında ilişki olduğunu gösteren araştırmalar da mevcut.

Şiddete haklı gerekçe üretiliyor

Yapılan başka bir çalışmada ise satılan her 100 video oyunundan yüzde 90’ında şiddet içeriği tespit edildi. Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı ve Aile Danışmanı Barış Tuncer “Üzerinde, (her yaşatan kullanıcıya hitap eder) ifadesinin yer aldığı oyunlar bile şiddet içeriyor. Oyunlarda öldürme davranışı haklı nedenlere bağlanıyor. Hatta oyuncular şiddet içeren davranışlarından dolayı ödüllendiriliyor” dedi.

Şiddetin olumsuz sonuçları gizleniyor

Şiddet içeren dijital oyunlarda, gösterilen şiddetin olumsuz sonuçları üzerinde hiç durulmadığına dikkat çeten Barış Tuncer, “Hatta genellikle kurbanlar maruz kaldıkları şiddetten, saldırgan davranışlardan etkilenmemiş gibi gösteriliyor” diye konuştu. 

Oyun bağımlılığına yol açıyor

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı ve Aile Danışmanı Barış Tuncer, şiddet içerikli bilgisayar oyunlarını oynamanın çocuk ve gençlerde oyun bağımlılığına da neden olduğunu söylüyor. Tuncer “Türkiye’de yapılan bir çalışmada, gençler arasında oyun bağımlılığı oranı yüzde 8.5. Bir diğer çalışmada ise oyun bağımlılığı oranı yüzde 15, internette oyun oynayan erkek ergenlerin oranı ise yüzde 75 çıkmış.

TV’deki şiddetten daha zehirleyici

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre şiddet içerikli oyunlar oynamak, şiddet içerikli televizyon izlemekten daha zehirleyici bir etkiye neden oluyor. Barış Tuncer, şiddet içerikli oyunların, oyuncuları nasıl etkilediğini ise şöyle dile getiriyor:

“Oyuncu şiddet uygulayan bir karakterle kendisini özdeşleştirip onun rolünü oynar. Şiddeti sadece edilgen bir şekilde izlemekle kalmaz, tekrar eder. Şiddetin tüm aşamaları ile meşgul olur. Yani kurbanları seçer, silah ve cephane edinir, kurbana sessizce yaklaşır, silahla nişan alır ve tetiği çeker. Devamlı şiddet ve saldırı tehdidi ile uğraşır. Şiddet davranışlarını defalarca tekrar eder. Başarılı saldırı için ödül kazanır.”

ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLAR OYNAMANIN SONUÇLARI (*) 

1 - Uyarılmayı artar, kalp atış hızı ve kan basıncı yükselir.

2 - Saldırganca düşünüş artar.

3 - Saldırganca hisler artar. 

4 - Saldırgan davranışlar artar

5 - Olumlu davranışlar azalır

(*) ABD’de yapılan üç düzine çalışmanın istatistiksel sonuçlarından derlenmiştir.


Saldırganlık artıyor empati azalıyor : Google'da Ara
Saldırganlık artıyor empati azalıyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  MUĞLA 1 ARALIKTA TOPLU TAŞIMADA


           Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Muğla’da toplu taşımada HES kodu zorunluluğu getirildi. Vatandaşlar HES kodu tanımlama işlemlerin

  27 KASIM KORONAVİRÜS TABLOSU AÇIKLANDI!


         Türkiye’de son 24 saatte 171 bin 113 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 845 kişinin testi pozitif çıktı, 177 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı

 
Aydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 19°C 9°C

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 18°C 7°C

Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 20°C 7°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 33 √ Toplam : 126 - Başarı Buluyorum.
% 46 √ Toplam : 177 - Başarısız Buluyorum.
% 22 √ Toplam : 82 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim