Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Yaya Önceliği İçin Kırmızı Çizgi Uygulaması
Sedat Peker’in eşinden dikkat çeken mesaj:
EFELER’İN PARKLARI YENİLENİYOR
Adnan Menderes Anma Yol Koşusu Gerçekleşti
Hanza Dağ Yarın Aydına Geliyor


CHP’Lİ BÜLBÜL: FAŞİZME KARŞI DİRENECEĞİZ - KÜLTÜR/SANAT - Aydın Haber Merkezi
 
CHP’Lİ BÜLBÜL: FAŞİZME KARŞI DİRENECEĞİZ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-09-2021 / 11-40

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Kultursanat Haberleri  
CHP’Lİ BÜLBÜL: FAŞİZME KARŞI DİRENECEĞİZ

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, 12 Eylül darbesinin 41’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

Demokratik yönetimleri ortadan kaldırmaya çalışan tüm girişimlerin birer utanç kaynağı olduğunu belirten Bülbül şunları dile getirdi:

 “12 Eylül sabahında ve sonrasında yaşadığımız süreçler tarihimizde kara bir leke olarak yazılı duruyor. Çağdaş, demokratik ve şeffaf yönetimlerin aksine 12 Eylül darbesiyle otokrasiyi getirmeye çalışanlar ülkemizi onlarca yıl geriye götürdü. Ne yazık ki bugün de tek adam rejiminin uygulamalarıyla yaşadıklarımız 12 Eylül’ün adeta devamı niteliğinde.”

 TEK ADAM REJİMİ: HUKUK DIŞI YÖNETİM

“AKP 19 yıllık iktidarında tıpkı darbe günlerinde yaşadıklarımız gibi ülkemizi yıllar içerisinde karanlığa mahkum etti. Bugün geldiğimiz noktada darbeciler tarafından insanlık ve hukuk dışı, baskıcı, antidemokratik uygulamalar, iktidar eliyle bizzat uygulanmaya devam ediyor. Hem yürütme hem yasama hem de yargı tek bir kişinin yönetimine bırakıldı. Ülkede idareyi denetleyecek araçlar birer birer köreltildi, yok edildi. Artık ülke tek bir adamın ağzından çıkan kararlarla; demokrasi ve hukuk olmaksızın, kamusal karar alma süreçlerinden uzak yönetilmekte.”

 

“Başkanlık sistemine geçilen 2018 yılında cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla 6 bin 326 dava açılırken bu sayı 2019 sonunda 13 bin 990’a çıkmıştı. 2020 yılındaysa cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 9 bin 773 kişi yargı önüne çıktı. 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek hak ve özgürlüklerin yok edildiği bir sivil darbeyle OHAL ilan edildi. Barış isteyen akademisyenler hiçbir soruşturma, araştırma yapılmaksızın, alelacele hazırlanan listelerle kamu görevinden çıkartıldı. Toplam 516 imzacı akademisyen işini kaybetti. Yayımlanan bildiriyi imzalayan 2 bin 212 kişiden 812 kişiye dava açıldı, akademisyenler 15 ila 36 ay arasında değişen farklı hapis cezalarına çarptırıldı. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125 bin 678 kişiye kamu görevinden çıkarma işlemi yapıldı. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan OHAL Komisyonu hala çalışıyor ve verilen toplam 115 bin 130 karar sayısının 101 bin 058 tanesi ret kararı. AYM’ye yapılan başvurularda ihlal kararlarının hak ve özgürlüklere göre dağılımında ilk sırada. 9 bin 39 karar ve yüzde 63,3’lük oran ile ‘adil yargılanma hakkı ihlalinin’ var. Binlerce kişi AKP’nin yönetiminde adil yargılanma hakkını kullanamıyor, kısacası temel haklarına erişemiyor. OHAL ise muhalefet adeta hiçe sayılara kanunlaştırıldı”

 12 EYLÜL ZİHNİYETİYLE MÜCADELE EDECEĞİZ

“Bu antidemokratik yönetim ve yarattığı ihlaller silsilesinin sona ermesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. 12 Eylül faşizmine karşı nasıl direnmişsek, bugün anayasal hak ve özgürlüklerimizi kullanmayı engelleyen AKP iktidarına karşı direnmeye devam edeceğiz. Demokrasi ve hukuk devleti ile özgürlüklerin yaşanacağı Türkiye’yi birlikte yaratacağız.

12 Eylül ve onun devamı olan tüm zihniyetin geride kaldığı, ülkemizde adaletin var olduğu ve özgürlüklerin temel alındığı günlerin bir an önce gelmesi dileğiyle Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde ülkemizi geriye götüren 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum.” dedi.


CHP’Lİ BÜLBÜL: FAŞİZME KARŞI DİRENECEĞİZ : Google'da Ara
CHP’Lİ BÜLBÜL: FAŞİZME KARŞI DİRENECEĞİZ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        KÜLTÜR/SANAT

  QUA GRANİT’TEN SANATA DESTEK


         QUA Granite, Contemporary İstanbul’un partneri oldu. Türkiye’nin en büyük teknik granit üreticisi QUA Granite, dünyanın önd

  FESTİVAL HEYECANI EFES SELÇUK’U SARDI.


         “Geçmişi Hisset, Geleceği Keşfet” sloganıyla düzenlenen Yıllardır düzenlenen ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Efest, bug&u

 
Aydın Hava Durumu


           YAZARLAR

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim