Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Levent Karaduman ölü bulundu
BAKAN O 7 İLİ AÇIKLADI
CHP’Lİ KARACA:YARGININ SORUNU BAROLAR DEĞİL!
AYDEM TOKATTA AKINCI HES SANTRALINI AÇTI
İPTAL OLMAZ İSE BU SEFER OLACAK


Valilik hava kirliliği ölçümü yapılmadığı iddialarına yalanladı - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
VALİLİK HAVA KİRLİLİĞİ ÖLÇÜMÜ YAPILMADIĞI İDDİALARINA YALANLADI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 07-12-2019 / 00-04

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Valilik hava kirliliği ölçümü yapılmadığı iddialarına yalanladı

 

Aydın Valiliği, bazı basın organlarında Aydın’da hava kirliği ölçümü yapmadığına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 

Açıklama şöyle:

Çeşitli yerel ve ulusal basın organlarında “Devletin Yapmadığını CHP’li Belediye Başkanı Yaptı”, “Efeler’deki Zehirli Gazlar Ölçülecek” başlıklı haberlerde, bazı kesimlerin gerçek dışı beyanlarına yer verilmesi üzerine Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

İlimiz hava kalitesi, Bakanlığımız Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağına bağlı istasyonlar ile izlenmekte ve ölçüm değerleri anlık olarak http://www.havaizleme.gov.tr/ web adresinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Ayrıca, insan sağlığının korunması çerçevesinde belirlenen “Hava Kalitesi İndeksi” ile vatandaşlarımız, soluduğu havanın kalitesine ilişkin görsel uyarılarla bilgilendirilmektedir. Bununla birlikte, yapılan ölçümler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda hazırlanan Hava Kalitesi Haber Bültenleri Bakanlığımız web sitesinde yayınlanmaktadır.

İlimizdeki hâlihazırda Efeler İlçesinde 2 adet ısınma, 1 adet trafik, Nazilli ve Söke İlçelerinde 1’ er adet ısınma, Didim İlçesinde Arka plan ve Taşınım ve Germencik İlçesinde Ekosistem ölçümleri olmak üzere toplam 7 adet hava kalitesi ölçüm istasyonu bulunmakta olup, istasyonların yetki ve sorumluluğu Ege Temiz Hava Merkezi Müdürlüğündedir. Aydın Efeler semt pazarında kurulu bulunan istasyonun ölçüm sonuçları http://www.havaizleme.gov.tr/ de online olarak yayınlanmaktadır. Diğer 6 adet istasyonda online olarak yayınlanması için yazılım çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca İlimizde bulunan jeotermal tesislerin hava kalitesine etkilerinin tespit edilebilmesi için Bakanlığımız Mobil Hava Kalitesi ölçüm cihazı ile 4 ayrı bölgede (Germencik- Efeler (İmamköy)-Pamukören-Buharkent) (1’er ay boyunca) online olarak PM10(Partikül Madde)- SO2(Kükürtdioksit), NO2(Azotdioksit), O3(Ozon) – CO (Karbonmonoksit) - H2S (Hidrojen sülfür) ölçümleri gerçekleştirilmiş, Bakanlığımızca yapılacak değerlendirme ve sonuç raporu beklenmektedir.

Yine Bakanlığımızca hava kalitesi izleme çalışmaları kapsamında; ilgili firmalardan her bir jeotermal elektrik üretim santrali için yerleşim yerleri de dikkate alınarak santral etki alanı içerisinde yılda iki defa olmak üzere (yaz-kış) 1 aylık periyotlar halinde 2 ay boyunca hidrojen sülfür (H2S), amonyak (NH3), kükürt dioksit (SO2 ) ve NO2 parametrelerinin pasif difüzyon örneklemesi gerçekleştirilmesi istenmiş ve Valiliğimiz (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) gözetiminde ölçümler devam etmektedir.

Görüldüğü üzere Bakanlığımızca İlimiz genelinde birçok bölgede hava kalitesi ölçümleri yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Basın organlarında  “Devletin ölçüm yapmadığına” dair çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

İzleme ve denetime esas özel ve kamu tarafından ölçüm ve analizlerin yapılabilmesi için; ilgili kurumun cihaz, yazılım ve her bir parametre için TURKAK tan akredite olması, akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeterlilik belgesi alması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu ölçümlerde görevlendirilen personelin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından eğitim alarak yetkin hale gelmesi gerekmektedir.

Yerel Yönetimler tarafından Çevre Yönetim birimi ve hava kalitesi ölçüm istasyonlarının kurulması ve takip edilmesi, yeterlilik alınması ve çevresel yatırımların yapılması ilimizde büyük önem arz etmektedir. Bu gelişmeler Bakanlığımız ve Valiliğimizce de desteklenmektedir. Ancak Efeler Belediye Başkanlığının hava kalitesi ölçümüne yönelik Bakanlığımızdan alınmış yeterliliği bulunmamaktadır.

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğince Tesis Etki Alanında Hava Kalitesi Sınır Değerlerinde H2S parametresinin saatlik sınır değeri 100 µg/m3, kısa vadeli sınır değeri (maksimum günlük ortalama değeri) 20 µg/m3 olarak belirlenmiştir. Efeler Belediye Başkanlığınca yapılacağı iddia edilen H2S ölçümlerinin mevzuat kapsamında geçerli olabilmesi için, öncelikle ilgili mevzuatta yer alan şartlar ivedilikle sağlaması gerekmektedir

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.       

 

 

                                                                         Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

 


Valilik hava kirliliği ölçümü yapılmadığı iddialarına yalanladı : Google'da Ara
Valilik hava kirliliği ölçümü yapılmadığı iddialarına yalanladı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  YENİ BİR ÇEVRE SORUNUMUZ VAR


         Yüz Maskeleri ve Lateks Eldivenler Yeni Bir Çevre Sorunu Haline Geldi COVID-19 salgını, hava kirliliği ve sera gazı emisyonları söz konusu olduğund

  EKOLOJİ BİRLİĞİ’NDEN HAKSIZ CEZAYA TEPKİ


         Kuyucak ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler y&uum

 
Aydın Hava Durumu

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 34°C 22°C

Çarşamba Sıcak Sıcak 38°C 23°C

Perşembe Sıcak Sıcak 40°C 23°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 37 √ Toplam : 85 - Başarı Buluyorum.
% 43 √ Toplam : 100 - Başarısız Buluyorum.
% 22 √ Toplam : 51 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim