Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ İLETİŞİM  
 
Uzaktan çalışanların %68’i tükenmişlik hissi yaşıyor
Uzaktan çalışanların %68’i tükenmişlik hissi yaşıyor
Kovidden 168 Vefat; 7 bin 550
14 yılda 43 milyon hektar yok
ÖMER TURAN AYDIN VERİLERİNİ AÇIKLADI


BÜLBÜL: FELAKETİN YÜKÜ VATANDAŞIN OMUZUNDA - ÇEVRE - Aydın Haber Merkezi
 
BÜLBÜL: FELAKETİN YÜKÜ VATANDAŞIN OMUZUNDA
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 15-08-2020 / 14-53

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
BÜLBÜL: FELAKETİN YÜKÜ VATANDAŞIN OMUZUNDA

Aydın’ın Kuyucak ilçesine bağlı Pamukören’de JES şirketine ait borunun patlaması sonrası 300 dönümlük incir ve zeytin bahçesi zarar gördü. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, bu patlamanın aynı yerde gerçekleşen ikinci patlama olduğuna dikkat çekerek, “Devlet denetim yapmıyor, felaketin yükü vatandaşın omuzunda” dedi.

 

Jeotermal suyunun içerisinde bakır, çinko, arsenik, civa gibi daha birçok çevreye ve insan sağlığına zararlı maddeler bulunduğunu belirten CHP’li

 

Bülbül, şunları söyledi:

“Önemli olan bu maddelerin kullanımının ve çevreye etkilerinin denetimini iyi yapmaktır. Yıllardır JES’ler Aydın’ın felaketi durumunda. Tarımda düşen rekolte ile, hava kirliliği ile, ilimizde bulunan çürük yumurta kokusu ile santrallere gereken denetimin yapılmadığını biliyoruz. Yaşanan patlama ile zararlı maddelerin hepsi yine toprağımıza, suyumuza karıştı. Bu kirliliğe AKP sebep oluyor. Gerekenin yapılması, denetimlerin yerine getirilmesi için daha kaç tane patlama yaşamamız gerekir?”

 

İKTİDARIN SENARYOSU YİNE AYNI

“Bu patlamanın bir bahanesi yoktur. Şirketlere verilen izinler denetime tabidir. Ama bu durum AKP için tabi ki yine kağıt üzerinde. Aynı yerde birkaç yıl önce de patlama meydana gelmişti. Yüzlerce incir ve zeytin ağacı kurumuştu. Başka bir ilçemizde de, Efeler’de daha 4 ay önce patlama meydana geldi. Köye 100 metre mesafede yaşanan patlamada jeotermal sular 30-40 metreye kadar yükselmişti. O zaman da sormuştuk. Neden denetlemiyorsunuz? Neyi bekliyorsunuz? Şirket farklı ama AKP iktidarının senaryosu yine aynı. Yine bir felaket yaşadık.”

AKP’NİN SORUMSUZLUĞUNA VATANDAŞ KATLANIYOR

“Bir şirkete, çevreye ve vatandaşa zarar verebilecek bir faaliyet için izin veriliyorsa bunun şartı denetimdir. Bir tehlike ihtimali varsa, bunun ortaya çıkmaması için denetim yürütülür. Ama AKP İktidarı hukuksuzluğuna hukuksuzluk katıyor. Açıkça söyleyebiliriz ki denetimini yapmıyor. Bugün, 300 dönüm arazinin kullanılamaz hale geldiği söylendi. Üstelik incir hasat mevsiminde. Köylüye, vatandaşa verilen değer ortada ki yıllardır gereken yapılmıyor. Devletin görevini yapmamasının sonuçlarına köylü katlanıyor.”

 

DENETİMSİZLİK POLİTİKASINA SON VERİN

“Bu patlamalar önlenebilirdi. Devlet eğer gerekli denetimi yapıyor olsa, onca tarım alanı, meyve ağaçları, nehirler, sular zarar görmeyecek. Bu denetimsizlik politikası bir son bulmalı. Şirketlerin suyumuza, havamıza, tarım alanlarımıza, zeytinlerimize verdiği zararlar karşısında iktidar yaptırımını uygulamalı.”

“Patlamanın meydana geldiği JES’in işletmecisi ise Çelikler Holding. Bildiğimiz gibi şirket son yıllarda pek çok kamu ihalesi ile adından söz ettirdi. Patlamaya ilişkinse şirket, sorunun küçük bir kaçak olduğu, gerekli müdahalenin yapıldığını  ifade etti. Köylüyse, 300 dönümlük arazinin kullanılamaz hale geldiğini söylüyor. Bizi telkin etmeye çalışmak yerine gerekeni yapın. JES sahalarına verilen izinler, ruhsatlar Aydın bazında bütünsel olarak değerlendirilmeli ve denetimler olması gerektiği gibi işletilmelidir.”

AHM

 


BÜLBÜL: FELAKETİN YÜKÜ VATANDAŞIN OMUZUNDA : Google'da Ara
BÜLBÜL: FELAKETİN YÜKÜ VATANDAŞIN OMUZUNDA


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  14 YILDA 43 MİLYON HEKTAR


         Yapılan yanlış tarım politikaları, kâr hırsı ile yok edilen alanlar, kapitalist sisteme kurban edilen binlerce hektarlık alanlar ile ekolojik denge yok edilmey

  14 YILDA 43 MİLYON HEKTAR


         Yapılan yanlış tarım politikaları, kâr hırsı ile yok edilen alanlar, kapitalist sisteme kurban edilen binlerce hektarlık alanlar ile ekolojik denge yok edilmey

 
Aydın Hava Durumu

Pazartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 10°C -1°C

Salı Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 8°C -2°C

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 11°C -1°C           YAZARLAR

           ANKET
Hükümetin Küresel Salgın ile mücadelesini nasıl buluyorsunuz.
% 34 √ Toplam : 175 - Başarı Buluyorum.
% 52 √ Toplam : 271 - Başarısız Buluyorum.
% 16 √ Toplam : 84 - Fikrim Yok
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


RSS © 2014 Aydın Haber Merkezi
Site iceriginin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilmasi yasaktir
Gizlilik Ilkeleri | Kullanim Kosullari | Künye | Reklam | Iletisim